CHP’den Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu açıklaması: Mutabakat metni tüm maddeleri ile eksiksiz uygulanacaktır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu‘nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Millet İttifakı’nın seçimi kazanması halinde iki görevi bir arada yürütüp yürütmeyeceğine dair görüşünün ardından CHP’den açıklama geldi. Yapılan açıklamada 12 maddelik mutabakatın tüm maddelerinin eksiksiz uygulanacağı belirtildi. 

CHP’den yapılan açıklama şöyle:

“Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi partinin genel başkanları tarafından, 6 Mart 2023 tarihinde imza altına alınan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası” metni, tüm maddeleri ile eksiksiz şekilde uygulanacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Kuşoğlu ne demişti? 

Kuşoğlu, “İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığını aynı anda yapmayacaklar. Yapmamalılar. Türk devlet geleneğinde öyle bir şey söz konusu olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz, hiç istemez, aynı şekilde Millet İttifakı’ndaki liderler de buna karşıdır.” demişti. 

Kuşoğlu, TV100’de katıldığı programda, “Seçimleri kazandıktan sonra hemen 2 belediye başkanını cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadığı zaman her iki belediyeyi AK Parti’ye kaptırmış olacağız. Onunla ilgili (2024’teki yerel seçim) Mart’taki süreye göre bir değerlendirme yapılacak. İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığını aynı anda yapmayacaklar. Yapmamalılar. Türk devlet geleneğinde öyle bir şey söz konusu olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz, hiç istemez, aynı şekilde Millet İttifakı’ndaki liderler de buna karşıdır.” diye konuşmuştu. 

TIKLAYIN | CHP’den Yavaş ve İmamoğlu açıklaması: Seçimi Millet İttifakı’nın kazanması durumunda görevlerine devam edecekler mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir