Kılıçdaroğlu’nun arkasında bulunan İskelet motifi ne anlama geliyor…

Semih Demirhan

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaştığı videoda Atatürk Havalimanı hakkında açıklamalarda bulundu.

Video boyunca havacılık ve uzay alanında yapılacak olan çalışmalara vurgu yapan Kılıçdaroğlu, söz konusu havalimanını uzay çalışmalarının merkezi haline getirileceğini açıkladı.

GREKÇE YAZI

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının dışında, arkasındaki duvarda bulunan bir iskelet motifi dikkat çekti.

Patronlar Dünyası, Kılıçdaroğlu’nun evindeki o motifi araştırdı.

İskelet mozaiği, 2012 yılında Hatay’da yürütülen kazı çalışmaları sırasında bulundu. Söz konusu mozaiğin en erken M.S 276 en geç ise M.S 337 yılları arasında olabileceği belirlendi. Kısa sürede hem Türkiye’nin hem gündemine oturan mozaikte sol tarafına uzanmış ve dirseğini bir yere yaslamış şekilde görülen iskelet figürünün ortasında Grekçe (Antik Yunan dili) “Neşeli” yazdığı belirlendi.

ARKEOLOGLAR AYRIŞTI

Birçok arkeolog, “İskelet mozaik”te bulunan yazıda “Neşeli olun, hayatın tadını çıkarın” şeklinde yazı bulunduğunu söylese de tam tersi şekilde metinde sadece “neşeli” veya “neşelen”, “mutlu ol” yazdığını iddia eden arkeologlar da çeşitli açıklamalarda bulundu.

ÖLÜM DE VAR

Mozaiğin üzerinde Antik Yunan dilinde ‘Euphrosinos’ yazdığı da görülüyordu. Yine de mozaik üzerine bilimsel çalışma yürüten isimler zaman zaman yaptıkları açıklamalarda “neşeli ol, hayatını yaşa” gibi bir anlayışın mozaik üzerindeki tasvirlerden çıkarılabileceğini ifade edildi. Buna göre mozaik ile hayatın ne kadar kısa olduğu vurgulanıyor ve ölümün varlığı hatırlatılıyor. Öte yandan mozaik, ölüm gerçeğine karşılık hayatın neşesine, coşkusuna ve yaşama sevincine vurgu yaptığı anlamında da yorumlanabiliyor.

YEMEĞE KOŞAN KİŞİ

Bununla birlikte söz konusu mozaiğin bir evin yemek salonuna ait olduğu da belirlendi. Aslında üç farklı sahneden oluşan mozaiğin en belirgin ve sağlam olanı “neşeli iskelet” mozaiği.

İkinci sahne, Kılıçdaroğlu’nun videosunda yer almasa da, mozaikte eliyle bir sütunun üstündeki güneşi işaret eden bir adam görülüyor. Mozaikte ise ΤΡΕΧΕΔΙΠΝΟΣ yazıyor ve söz konusu terim Yunanca “yemeğe koşan kişi” anlamına geliyor. Mozaiği tamamlayan üçüncü sahne ise neredeyse tamamen tahrip olmuş durumda.

NEŞELEN MUTLU OL

Kılıçdaroğlu’nun evinde bulunan “Neşeli iskelet” mozaiğini incelediğimizde ise sol tarafına uzanmış, elinde kadeh tutan ve etrafında ekmek tasvirleri olan bir iskelet görülüyor. Mozaikte yazan “neşe, neşelen, mutlu ol” gibi ibareler ise hayatın kısa ve geçici olduğuna işaret ediyor anlamında yorumlanabilir.

DOSTLARLA BİRLİKTE KEYİFLE YEMEK İÇMEK

Öte yandan yapılan araştırmalar sonucunda mozaiğin, ikonografik ve üslup özellikleri bakımından M.S. 3 ve 4. Yüzyıllara dayanan Antakya mozaikleri ile aynı özelliklere sahip olduğu anlaşılmıştı. Söz konusu panellerde Romalıların günlük hayatlarında büyük önem taşıyan hamam ve ziyafet temalarının işlendiği görülüyor. Convivium olarak da bilinen bu durum, “dostlarla birlikte keyifle yemek içmek” anlamına geliyor. Bahsi edilen ziyafetlerde ise hayatın coşkusu, güzelliği, yaşama sevinci anlatılıyor.

Öte yandan ziyafetlerde Martialis, Petronius gibi şairler yaşamın ve hayatın kıymetini daha iyi anlamak ve vurgulamak için ölüm temasını bolca işlemişlerdi. Bu doğrultuda insanlara ölümün varlığı ve kaçınılmazlığı hatırlatılarak “neşelen, ye, iç, hayatın keyfini çıkar, mutlu ol” gibi çağrılarda bulunulmuştur.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir