Özgür Demirtaş: Çift dolar kuru oluştu; insanlar bavulla çarşıya gidiyor

Ekonomist Özgür Demirtaş, serbest piyasa ve bankalardan çift dolar kuru oluştuğunu belirterek “İnsanlar bavulla çarşıya gidiyor” diye yazdı. 

Merkez Bankası’nın döviz talebini kısmak için bankacılık sektörünü sıkıştırmasıyla sektörde döviz alış ve satışı arasındaki makas 80 kuruşa, hatta 1 liraya kadar yükselmişti. Serbest piyasadaki dövize artan talep ise dolar/TL’nin Kapalıçarşı’da 20 seviyesinin üzerinde satın almasına neden olmuştu.

Konuyla ilgili paylaşım yapan Demirtaş, “Arkadaşlar herkesi dün geceki gülmelerden sonra artık ciddiyete davet ediyorum: Serbest piyasa ve Bankalarda oluşan ÇİFT Dolar kuru sağlıklı değil. Bu konunun çözülmesi lazım. Bankalarda Dolar kuru 19.39 dan, Kapalıçarşıda 20.09 dan bozuluyor. İnsanlar bavulla çarşıya gidiyor!” ifadelerini kullandı.

“Yanlış ekonomi politikasından dönün”

Demirtaş, bugün paylaştığı bir diğer tweetinde ise “Dış Ticaret Açığı REKOR Negatif Cari Açık REKOR Negatif Özelleştirecek Mal YOK kadar az Doğrudan Yabancı Yatırımı YOK Ve hükümet Doları zorla baskılamaya çalışıyor. Bu Method ÇALIŞMAZ. Serbest bırakıldığı anda Dolar 24-25’lere fırlar. Bu YANLIŞ ekonomi politikasından dönün.” değerlendirmesini yapmıştı. 

TIKLAYIN: Bankalar, dolarda alış-satış makasını 80 kuruşa yükseltti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir