Dışişleri Bakanlığı’ndan, İsrail ordusunun Refah’taki saldırılarına ilişkin açıklama: Gazze halkını kendi topraklarından sürme planının parçası

T24 Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güney kenti Refah’taki saldırılarına ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada, “Devam eden saldırılar, Gazze’deki insani trajediyi çok daha vahim boyutlara taşıyacak ve bölgede kalıcı bir ateşkesin teminine yönelik çabalara zarar verecektir” denildi. 

Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesinden İsrail ordusunun Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik hava saldırıyla ilgili bir açıklama yayımladı. “Bu harekatı, Gazze halkını kendi topraklarından sürme planının bir parçası olarak değerlendiriyoruz” denilen açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’in, Gazze şeridinde bugüne kadar gerçekleştirdiği yıkım ve katliamların ardından, güneydeki Refah kentine yönelik artan saldırılarından çok büyük endişe duyuyoruz. Bu harekatı, Gazze halkını kendi topraklarından sürme planının bir parçası olarak değerlendiriyoruz.

Devam eden saldırılar, Gazze’deki insani trajediyi çok daha vahim boyutlara taşıyacak ve bölgede kalıcı bir ateşkesin teminine yönelik çabalara zarar verecektir.

BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası toplumu İsrail’i durdurmak için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz”

7 Ekim’de savaşın başlamasından bu yana milyonlarca Filistinli, saldırılardan kaçmak için Refah’a sığındı. Bölgedekiler, Refah’a yönelik bir kara harekâtından endişe duyuyor. 

Ne olmuştu?

İsrail ordusu, Gazze’nin güneyindeki aşırı kalabalık Refah kentini hedef alan yoğun bir bombardıman başlatmıştı. Aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybederken yüzlercesi de yaralanmıştı. Şehirdeki Kuveyt Hastanesi Müdürü Suhaib Al-Hams, hastanenin ağır yaralı hastalarla dolup taştığını; yeterli ilaç ve malzeme bulunmadığını söylemişti. 

TIKLAYIN | İsrail’den Refah’a hava saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

İsrail ordusu ayrıca Gazze’nin güney kenti Refah’a yönelik hava saldırısı sırasında iki rehineyi kurtardığı bir özel kuvvetler operasyonu gerçekleştirmişti. 

TIKLAYIN | İsrail ordusu hava saldırısıyla eş zamanlı olarak Refah’a özel kuvvetler operasyonu düzenledi; iki rehine kurtarıldı

İsrail ordusu, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), İsrail’in yerel güvenlik servisi Shin Bet ve Refah’taki Özel Polis Birimi tarafından düzenlenen ortak bir operasyonla 60 yaşındaki Fernando Simon Marman ve 70 yaşındaki Louis Hare’nin serbest bırakıldığını açıklamıştı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir