Fatih Altaylı: Görülen o ki Kılıçdaroğlu CHP’nin büyükşehirleri kazanma ihtimali olmasından rahatsız ve kaybetmek için yeniden devreye girdi!

Gazeteci Fatih Altaylı, CHP Genel Başkanı’nı sert bir şekilde eleştirdiği bugünkü yazısında, “Görülen o ki, Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde CHP’nin başta İstanbul olmak üzere büyükşehirleri kazanma ihtimali olmasından rahatsız ve buraları da kaybetmek için yeniden devreye girmiş vaziyette” diye yazdı.

İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin tekrar kazanılma ihtimalinin olduğunu söyleyen Altaylı, CHP liderinin, daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olan, kendisi ve Atatürk ile ilgili hakaret içeren sosyal medya mesajları paylaşan Perinaz Mahpeyker Yaman’ı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundan hemen önce, 26 Mayıs’ta danışman olarak atamasını hatırlattığı yazısında şunları kaydetti:

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT ile de ilişkisi olduğu pek yakında ortaya çıkarsa buna da şaşırmayacağım.   Çünkü bir başka AK Partiliyi de kendine danışman yaptığı açık seçik kanıtlandı. CHP Genel Başkanı sosyal medya hesabından Atatürk’e, CHP’ye ve bizzat kendisine hakaretler yağdıran P. Mahpeyker Yaman isimli AK Partili bir kadını kendisine danışman yapmıştı. Rezillik ortaya çıkınca “kös vurucunun hınk deyicisi’ Eren Erdem ortaya atladı ve “Böyle bir danışman yoktur” diye milletin gözünün içine baka baka, utanmadan yalan söyledi.

Yalanı birkaç dakika içinde hem onun hem de genel başkanının yüzüne vurulan ıslak imzalı belge ile ortaya çıktı ama Eren Erdem en ufak bir utanma belirtisi göstermedi. Danışman kadın da “Evet, danışmanım” diye ortaya atladı. “O paylaşımları ben yazmadım, danışmanım yazdı” diyerek kendini savundu. Görülen o ki, Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde CHP’nin başta İstanbul olmak üzere büyükşehirleri kazanma ihtimali olmasından rahatsız ve buraları da kaybetmek için yeniden devreye girmiş vaziyette.

Ve bazıları hâlâ bu adamı savunmaya devam ediyorlar. Bakın size söyleyeyim. Kılıçdaroğlu hem CHP’yi hem de Türkiye’yi bir uçuruma doğru sürüklüyor. Bunu kimilerine göre bilerek yapıyor, kimilerine göre ise basiretsizliğinden, bilgisizliğinden ve yazarsam ayıp olacağını düşündüğüm başka bir özelliğinden. Benim için fark etmiyor.  Beni, bizi hangi nedenle yaptığı değil, sonucu beni ilgilendiriyor. Ve emin olun Kılıçdaroğlu yerine genel merkezin kedisi Şero’yu partiye genel başkan yapın partiyi daha iyi yönetir.”

Yazının tamamını okumak için .

Ne olmuştu?

Yaman ile ilgili iddiayı ilk olarak Gazeteci Erdem Atay, Veryansın TV adlı internet sitesindeki köşe yazısında ortaya attı. Atay, köşe yazısında, Perinaz Mahpeyker Yaman’ın 26 Mayıs’ta Kılıçdaroğlu tarafından danışman olarak atandığını belirtti.

Üç milletvekili sözü

Atay, “Gültekin’i ilk dinlediğimde bir anda bir kaynağımla yaptığım konuşma aklıma geldi. Kendisi bana, “Hasan Cengiz diye biri var, bu kişi her gün defalarca Kılıçdaroğlu ile görüşüyor. Kılıçdaroğlu’nu aday yapmaya çalışıyor. MİT’in içindeki bazı kişiler de bu adamla bağlantılı” ifadelerini kullanmıştı… Ben de Hasan Cengiz’i tanıdığımı 2016 yılında kendisiyle bir söyleşi yaptığımı ve o gün görüştüğümü anlatmıştım. Bağlum’da bulunan mekanına gitmiştim. Erdoğan ailesiyle ve Saray’da çekilmiş fotoğraflarla donatılmış bir odada oturmuştuk. Suriye’ye gidip Esad’la, Rusya’ya gidip Putin’le görüşmüştü. Onları anlatmıştı. İlginç bir kişilikti. 14 Temmuz 2016’da Aleksandr Dugin’i Türkiye’ye getiren kişiydi, birçok devlet yetkilisiyle de Dugin’i görüştürmüştü… Kendisini bir devletin görevlisi gibi hissettiren Cengiz’in gerçekten böyle bir gücü var mıydı? İhtimal bile veremiyordum! Siz de konuşsanız siz devermezsiniz…” ifadelerini kullandı.

Atay, “Edindiğim bilgilere göre, Kılıçdaroğlu Hasan Cengiz’e 3 milletvekili sözü bile vermiş. Bununla yetinmemiş, Cengiz’in yanında bulunan iki kişiyi de danışman olarak kabul etmiş! Biri Perinaz Yaman. Diğeri de Alanyalı turizmci Mustafa Kemal Kahya!” iddialarını kaleme aldı

Kılıçdaroğlu’na “hain” demiş

Atay’ın yazısının ardından Perihan Mahpeyker Yaman’ın eski twitter mesajları paylaşılmaya başlandı. Yaman’ın, paylaşımlarında, “Yarın iç savaş çıksa ülkeden ilk kaçan Kılıçdaroğlu olur çünkü kanı bozuk”, “Laikler hem maymundan geldik diyorlar hem de Atatürk atamızdır diyorlar. Söyleyeceklerim bu kadar” gibi ifadeler kullandığı görüldü.

CHP’den yalanlama

Tartışmaların büyümesi üzerine, CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, sosyal medya hesabından, “Az önce Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile konuşarak teyid ettim: Genel Başkanımızın Kadın ve Aile Politikaları danışmanı yoktur” açıklamasını yaptı.

Eren Erdem’den “ucu açık” yalanlama

Tele 1’e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem de “Böyle bir atama söz konusu değildir. Sayın Genel Başkan seçimden sonra bir MYK değişikliği yaptı. Yenilenmeyle beraber, 4 Haziran’da o güne kadar danışmanlık hizmeti aldığı bütün arkadaşlarımızın görevi sona ermiş oldu. Böyle bir danışmanı yok. Bu nasıl gündem oldu bilmiyorum açıkçası. Şu an bizim Genel Merkez’de imzalanmış Perinaz Mahpeyker Yaman isminde bir genelgemiz yok” dedi.

26 Mayıs’ta teşekkür mesajı yayımladı, gazeteye açıklama yaptı

CHP’li isimlerin açıklamalarının aksine Yaman’ın 26 Mayıs’ta, twitter hesabından Kılıçdaroğlu’na teşekkür ettiği ve atanmasına ilişkin belgeyi paylaştığı anlaşıldı. Mesajında, “Bana onur duyduğum bu görevi layık gören sayın genel başkanım kemal Kılıçdaroğlu’na şükranlarımı sunarım. Allah utandırmasın inşallah” diyen Yaman, Batman Olay gazetesine de bir gün sonra açıklama yaparak, şunları söyledi:

“Genel Başkanımız ve 13.Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun takdir ve tensipleri ile Cumhuriyet Halk Partisi nezdinde ‘kadın ve aile politikaları konusunda çalışmalar yürütmek üzere genel başkan danışmanı olarak görevlendirilmemiz uygun görülmüştür. Tüm kadınlarımızın yanında olacağız. Hak hukuk adalet için CHP Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yeni Türkiye için halkımızdan sandığa giderek destek bekliyoruz. Bizi bu göreve layık gören Cumhurbaşkanı adayımız ve CHP Genel Başkanımıza teşekkür ederiz.”

Yaman’dan açıklama: “Mesajları ben atmadım, özür dilerim”

Yaman da sosyal medya hesabından, “Benimle ilgili yapılan yorumlara bütün samimiyetimle yaptığım açıklamamdır” başlığıyla şu açıklamayı yaptı:

“Özür dilerim. Dünden beri sosyal medya üzerinden benimle ilgili yapılan yorumları okuyunca bir açıklama yapmam gerektiğine inanıyorum. Her şeyden önce benim üzerimden Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan son derece yakışıksız suçlamalar için buradan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür diliyorum. Bütün samimiyetimle ve inancımla söylüyorum ki o tweetleri ben yazmadım. Ben bir iş kadınıyım ve bazen aylarca sahada olduğum oluyor (işim köylere elektrik bağlantıları olduğu için) telefonumun tüm sosyal medya şifrelerini yanımda çalışan personele veriyordum ve kimi zaman aylarca sosyal medya kullanmıyordum. Evet doğrudur yıllarca AK Parti’yi destekledim çeşitli kademelerde aday adayı oldum ama hiçbir zaman Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e saygısızlık edecek kadar vicdansız olmadım. Nitekim uzun yıllardır Anıtkabir’e hep ziyaret ederim ve onurla ziyaret etmişim. Ben Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na inandım. Bu ülkenin barış ve özgüre kavuşması için göstermiş olduğu fedakarlığı görünce Cumhuriyet Halk Partisi’nde bir nefer olarak çalışmak istedim. Bir altı çocuk annesi ve bir iş kadını olarak bundan onur duyuyorum. Tekrar tekrar benim yazmadığım ama sizleri derinden üzen bu tweetler için hepinize özür diliyorum Saygılarımla.”

Hasan Cengiz’den Perinaz Yaman’a uzanan rüşvet ve danışmanlık tartışması

Yaman’la ilgili iddiaların odağında yer alan Hasan Cengiz’in ismi ilk olarak Gazeteci Levent Gültekin tarafından gündeme getirildi. Gültekin, İYİ Parti lideri Meral Akşener’e Altılı Masa’dan kalktığı 3 Mart’tan bir gün önce, “devlet içerisinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı üzerinden kurgulanan oyunu bozmak isteyen ekip” tarafından gönderildiği belirtilen bir mailde, “Meral Hanım lütfen Kemal Bey’in adaylığı ile ilgili kurduğunuz oyunu bozun. Aksi takdirde Hasan Cengiz’den aldığınız 100 milyon doların ses kaydını yayınlayacağım” diye yazıldığını ileri sürdü. Gültekin, e-mail mesajını ciddiye almadığını, ancak, “kim bu Hasan Cengiz?” diye merak ederek baktığında, Cumhur İttifakı’na yakın olmasına rağmen Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekleyen Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Başkanı ile karşılaştığını anlatmıştı.

“Mail geldi ama başka genel başkan hakkında iddia var”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da bunun üzerine, “Biri 25 Şubat’ta, biri 2 Mart’ta düşen spam mailler var. O mailde iddia edilen Sayın Gültekin’in iddiası da aslında bir başka parti genel başkanıyla ilgili” dedi.

Bunun ardından Gazeteci Aytunç Erkin, köşesinde maillere yer verdi:

“İki e-posta… Kılıçdaroğlu’na ağır ithamlar var… Birincisi 25 Şubat’ta gönderilmiş ve şu ifadeler yer alıyor: ‘Kılıçdaroğlu’ndan kritik aday açıklaması. Avrasya Yerel Yönetimler Birliği tarafından düzenlenen ‘Milli Birlik ve Beraberlik’ toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayını da seçim kararı alındıktan sonra açıklama yönünde bir eğilim var kendi aramızda konuştuğumuzda…’ O gün gerçekleşen toplantıda Kılıçdaroğlu, Hasan Cengiz’in aracılığı ile aday olması şartı ile 100 milyon dolar alacağı taahhüt edilmiştir. Elimde ses kaydı da var ancak sizinle paylaşırsam büyük kaosa neden olur ve deşifre olabilirim. Meral Akşener bu tarihi oyunu bozabilecek tek kişidir. Bana boşuna geri dönmeyin, e postalarınıza yanıt vermeyeceğim, ben üstüme düşen sorumluluğu yerine getirdim. Saygılar.”

Erkin, ikinci postada da “Bunu bir tehdit olarak algılamayın. Ancak Kılıçdaroğlu aday olursa Hasan Cengiz ile olan 100 milyon dolarlık para ilişkisini kanıtlayan ses kaydını sesi bozarak yayınlayacağım. Ses kayıt tarihi ile beraber. Ve size gönderdiğim bir önceki e postayı da ek yapacağım. Büyük bir tarihi hatanın eşiğindesiniz. Meral Hanım bu oyunu bozacak ya da milletimizin takdirine bırakacak” ifadelerinin yer aldığını belirtti.

100 dolarım dahi yok

ODA TV’ye konuşan Hasan Cengiz ise iddialar konusunda şunları söyledi:

“Konu burada Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemem değil ki, 100 milyon dolar mevzu. Bakınız benim sosyal medyamda her şey var, inceleyebilirsiniz. Şimdi burada bana şöyle bir operasyon yapılıyor, Levent Bey ve Levent Bey’in arkasındaki kişilerin kim olduklarını biliyorum. Ama CHP’de değişim başlatan bir hareket var, Kılıçdaroğlu’nu istifaya itmeye çalışan bir ekip var. Bu ekibin iddiası şu; sanki birileri Kemal Kılıçdaroğlu’nu kandırmış, zorlamış. Millet İttifakı’nın adayı olması için zorlanmış imajı vermek istiyorlar. Seçimden üç ay sonra ama, tam da CHP’nin kongresinden önce ama… Bir dönem iktidarı destekledim şimdi sadece Kılıçdaroğlu’nu destekliyorum… Ama onların karşısındaki değişim ve dönüşüm hareketi başlatanların Atlantik’le, bağlantılı olduklarını düşünüyorum. Tabii ki bu gruplar Kemal Bey’i istemezler. CHP’yi ele geçirmek istiyorlar… Ben Kemal Kılıçdaroğlu’yla bu olay çıktıktan sonra konuştum. Hatta şaka yaptı bana, ‘Bu kadar paran vardı da bana niye vermedin. Bu kadar 100 milyon doları Meral Hanım’a verdin, birazda bana verseydin’ diye espri yaptı… Benim 100 dolarım bile yok. Ben düzenli geliri olan bir insanım. Emekliyim, yerel gazeteden emekliyim. Kendi haber sitem var. Erzurum’da yerel gazete çıkardım. 1974 doğumluyum. Yaşlı da değilim orta yaşlıyım. Diyabetten, şekerim vardı SSK’dan vergi indiriminden emekli oldum. Emekli maaşım en düşük emekli maaşı. Onun dışında ticaretle uğraşıyorum, 50 bin lira 60 bin lira gelirim var.”

TIKLAYIN  – Perinaz Mahpeyker Yaman krizi: Kılıçdaroğlu imzalı ‘danışmanlık’ yazısı dururken CHP neyi yalanladı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir