İstanbul, Ankara, Kürecik… İsrail’in hastane saldırısı sonrası Türkiye ayağa kalktı!

İsrail’in Gazze’de hastaneyi hedef alması ve aralarında kadın ile çocukların da bulunduğu 500’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından tepkiler yurt genelinde birçok ile yayıldı.

Malatya’da da bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar, Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında bulunan otoparkta toplanıp, buradan araç konvoyu ile Akçadağ ilçesinde bulunan ABD’nin Kürecik Radar Üssü’ne gitti. Topluluk, radar üssünde İsrail’in hastaneye düzenlediği saldırıya tepki gösterdi.

Protesto gösterisinin duyulmasının ardından kısa sürede binlerce vatandaş araçlarıyla belirlenen yere geldi ve kilometrelerce oluşan konvoy, Kürecik Radar Üssü yakınına ulaştı.

GENİŞ ÇEVRESİNDE GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Eylemcilerin sayısının hızla arması üzerine, üs çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Jandarma ve polis, barikat kurarak kalabalığın radar üssüne yaklaşmasını engelledi. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı protestoda ‘Kahrolsun İsrail’ gibi slogan atan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar, tepkilerini gösterdikten bir süre sonra oradan ayrıldı.

TAŞ ATAN GRUBA BİBER GAZI İLE MÜDAHALE EDİLDİ

Uyarılara rağmen 50 kişilik grup ise bölgeden ayrılmayarak, polis ve askerlere taş atmaya başladı. Polis grubu dağıtmak için önce biber gazı ile müdahale etti, daha sonra TOMA ile dağıtmaya çalıştı. Grubun barikatın içerisine doğru attığı taşlardan dolayı bazı polis, jandarma ve köy korucuları yaralandı. Yaralılar, hazır bekletilen ambulanslarda tedavi edildi.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal ve Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın da radar üssü yakınına gelerek gelişmeleri takip etti.

EYLEM 4 SAAT SÜRDÜ

Yaklaşık 4 saat süren bekleyişin ardından grup dağılırken, kentin dört bir noktasında her hangi bir tehlikeli provokasyona karşı polis ve jandarma ekipleri hazır bekletildi. (Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)

İSTANBUL

Hastanenin bombalanmasının ardından Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Teşkilatı ve Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şubesi ile çeşitli sivil toplum kuruluşları üyesi bir grup, dün akşam saat 22.00’den itibaren ellerinde Filistin bayraklarıyla Levent’teki İsrail Başkonsolosluğu önünde toplandı.

Konsolosluk binasının bulunduğu Büyükdere Caddesi, insan kalabalığı nedeniyle her iki yönden trafiğe kapandı. Saldırıyı protesto eden grup üyeleri, sık sık “Mehmetçik Gazze’ye”. diye slogan attı.

Göstericilerden bazıları, polisin geniş güvenlik önlemi aldığı İsrail Başkonsolosluğunun bulunduğu binaya girmek istedi. Konsolosluk binasını çevreleyen güvenlik bariyerlerini aşarak içeri girmeye çalışan grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis, biber gazı sıkarak kalabalığı dağıttı. Bir süre sonra tekrar toplanan grup üyelerinden bazıları konsolosluk binasına doğru havai fişek attı. Bazı protestocular ise cadde üzerindeki reklam panosunun afişlerini sökerek yaktı. Ahşap panoyu da yakmaya çalışanlara diğer protestocular engel oldu. Afiş ve panoyu saran alevler TOMA’dan sıkılan su ile söndürüldü.

Polis, kalabalığa sık sık biber gazı ile müdahale ederken protestocuların büyük bölümü dağıldı. (Murat DELİKLİTAŞ-Mustafa Mert KARACA-Ozan URAL-Emre KURT-Soner HASIRCIOĞLU/İSTANBUL,(DHA)

ANKARA

İsrail’in Gazze’deki hastaneye düzenlediği ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı yurdun birçok bölgesinde protesto edildi. Başkentte saat 22.30 sıralarında İsrail Büyükelçiliği önüne gelen vatandaşlar, saldırıyı kınadı.

Protestocuların sayısı kısa sürede binlerce kişiye ulaşırken, güvenlik güçleri elçilik önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Kalabalık, ‘Mehmetçik Aksa’ya’, ‘Hamas’a selam, yardıma devam’, ‘İsrail Büyükelçiliği kapatılsın’ sloganları atarken, bazı kişiler elçilik binasına girmeye çalıştı.

Öfkeli grubun bu girişimi, polis ekipleri tarafından engelledi. Eylem nedeniyle Atatürk Bulvarı ve İran Caddesi tamamen trafiğe kapandı. Polis yetkililerinin dağılmaları konusunda uyarılarda bulunması rağmen kalabalığın sayısı her geçen saat arttı. Uyuralar sonuçsuz kalınca polis, biber gazı ile toplluğa müdahale etti. (Düzgün Barış DENİZ- Barış TAŞKIRAN/ANKARA, (DHA)

“KAHROLSUN İSRAİL” SLOGANLARI

Diyarbakır’da, Şanlıurfa yolu üzerindeki bir AVM’nin önünde toplanan binlerce kişi, sık sık tekbir getirip, ‘ordular aksaya’ sloganları atarak saldırıyı kınadı. 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, ilçe otogarındaki Kenan Kösen Camii önünde toplanan kalabalık grup, saldırıyı kınadı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, sık sık tekbir getirerek, ‘Kahrolsun İsrail’ sloganları attı. Yapılan konuşmada saldırıda vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulunuldu, dua edildi.

Bingöl’de Genç Caddesi’nde ellerinde Filistin bayraklarıyla toplanan grup, İsrail aleyhine sloganlar atarak, basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan İbrahim Dağılma, “Bugün Türkiye genelinde siyonist İsrail’in yaptığı soykırımı lanetlemek, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için alanlardayız. Aynı anda Ankara’da büyük bir mitingle siyonist katliamı lanetliyor, bütün Türkiye’den ses veriyoruz. ‘Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur’ diyerek siyonizme karşı onurluca direnen kardeşlerimize omuz vermek, kutlu direnişi selamlamak için buradayız. İkiyüzlü suskunluğa karşı insanlık onurunu haykırmak için buradayız. Ve dünyanın tüm iyi insanlarına ‘zulmün ateşi insanlığı kuşatıyor’ uyarısında bulunmak için buradayız” dedi.

Batman‘da 50’yi aşkın sivil toplum kuruluşu, bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Atatürk Parkı’nda toplanan kalabalık ‘Kahrolsun İsrai’, ‘Zalimler için yaşasın cehennem’, ‘Hamas’a selam, direnişe devam’ sloganları atarak, Valilik binası önüne kadar yürüdü. Çevrede bulunan ve yoldan geçen araçlar da korna çalarak destek oldu. Filistin’de hayatını kaybedenler için dualar edildi.

Siirt’te 15 Temmuz Demokrasi Meydanında toplanan grup, sık sık tekbir getirip slogan atarak saldırıyı kınadı, Filistinliler için dua etti. (Ahmet Yasin AZİZOĞLU, Salih KESKİN, Akif ÖZALP, Bayram AYHAN, Aziz ÖNAL / DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir