İstanbul’dan böyle geçmişti! Rus savaş gemisi batırıldı

   HABER7

 24 Şubat 2022‘de Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgaliyle başlayan Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor. Ukrayna, ABD ve Batı’nın desteğiyle Rusya’ya direnmeye çalışırken, iki tarafta ağır kayıplar veriyor. Rusya son olarak 2015 yılında Türkiye’den geçişiyle gündem olan savaş gemisini kaybetti. 

RUS ÇIKARMA GEMİSİ BATIRILDI

Ukrayna silahlı kuvvetleri büyük Rus amfibi gemisi Caesar Kunikov’un, Rusya’nın işgali altındaki Kırım açıklarında batırıldığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü birimleri arasında yapılan iş birliğiyle Rusya’nın Karadeniz Filosundaki büyük çıkarma gemisi “Ceasar Kunikov”un imha edildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada gemi batmadan önce sol tarafında önemli delikler açıldığı ve saldırının Ukrayna Gizli Servisi’nin ‘Grup 13’ özel kuvvetleri tarafından MAGURA” V5 model insansız hava araçlarıyla yapıldığı vurgulandı. 

İSTANBUL BOĞAZI’NDAN FÜZEYLE GEÇMİŞTİ

Rusya’dan Ceasar Kunikov gemisinin batırılmasıyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Rus savaş gemisinin 2015 yılında Türkiye geçişi esnasında gündem olduğu ortaya çıktı. Ceasar Kunikov çıkarma gemisi, 6 Aralık 2015‘te İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında dikkat çeken anlar yaşanmıştı. Gemideki bir asker, Boğaz’dan geçerken karadan havaya atılan bir füzeyle güvertede poz vermesi sonucu gündem olmuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir