Sıcak sıcak buzdolabına girerse tehlikeli! Hem keseye hem de vücuda zararı varmış

Buzdolabında bekletilen bazı yiyecekler tazeliğini, lezzetini korusa da bazıları ise bozulmaya başlayabiliyor. Ancak yine de çoğu yemeği buzdolabında bekleterek ömrünü uzatabiliyoruz.

Sıcak yemekleri buzdolabına koymaktan kaçınmak, hem yemekler için hem de buzdolabı için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Gıda güvenliği ve buzdolabının etkin çalışmasıyla ilgili çeşitli nedenleri mevcut.

Öncelikle sıcak yemekler, içerdiği sıcaklık nedeniyle bakterilerin çoğalması için uygun bir alana sahiptir. Buzdolabındaki diğer yiyecekler ise bu bakterilerle etkileşime girebilir. Bu durum ve ardından oluşanlar, gıda zehirlenmesine kadar ilerler.

Buzdolabına sıcak bir yemek konulduğunda, bu yemek etrafındaki diğer yiyecekleri de ısıtabilir. Aynı zamanda yemeği soğutmak için ekstra enerji harcanması gerekiyor. Bu tür kullanımlar bir süre sonra buzdolabına ekstra baskı uygulanmasına neden olur.

Buzdolabı kompresörü sıcak yemekler nedeniyle sıcaklığı istenen seviyeye getirmek için daha fazla çalışmaya başlar. Buzdolabının ömrünü kısaltmamak için sıcak besinlerin koyulması önerilmez.

Sıcak yemekleri buzdolabında bekletmek, enerji tüketiminin fazlalaşmasına neden olur. Buzdolabındaki diğer yiyeceklerin sıcaklığını düşürmek için eklenen soğutucu sistem daha fazla çalışmaya başlar. Bu durum hem enerji tüketimini artırır hem de buzdolabının içindeki yiyeceklerin kalitesine etki eder

Sıcak yemeklerin hızla soğumasına izin vermek, gıda kalitesi açısından yanlış bir durumdur. Buzdolabına sıcak bir yemek koyduğunuzda soğuma süreci daha yavaş gerçekleşir. Yani, faydalı olacağını düşünerek yaptığınız bu durum hiç de faydalı değil.

Buzdolabı, sıcak bir yemekle temas ettiğinde yoğun bir ısı transferi olabilir. Bu durum, buzdolabının içindeki diğer yiyeceklerin sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalmasına yol açar.

Bu durumlar için dikkat etmeniz gereken temel nokta yemeği ne zaman buzdolabına kaldıracağınız. Bir yemek pişirildikten sonra en fazla 2 saat dışarıda tutulabilir. Ardından muhafaza edilmediğinde bakteriler büyümeye başlar. Sıcak bir yemeğin soğuması için 2 saat yeterli bir süredir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir