Teknolojinin beşiği Japonya, sonunda disketlere veda ediyor

Öyle ki, hükümet hâlâ işletmelerin bazı resmi belgeleri teslim ederken disket ve CD-ROM’larda bilgi vermesini talep ediyor.

Ancak bu artık değişmeye başlıyor. 2022’de Dijital İşler Bakanı Taro Kono, hükümetin çeşitli organlarını işletmelerin eski fiziksel medya biçimleri hakkında bilgi gönderme zorunluluğunu durdurmaya çağırmıştı. Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) bu geçişi ilk gerçekleştirenlerden biri. The Register’ın haberine göre METI geçen hafta yaptığı açıklamada, “Mevcut yasa kapsamında, başvuru ve bildirim yöntemlerine ilişkin olarak disket gibi özel kayıt ortamlarının kullanımını öngören birçok hüküm bulunmaktadır.” dedi.

Bu takvim yılından sonra METI, işletmelerin 34 yönetmelik uyarınca disketlerdeki verileri göndermelerini artık talep etmeyecek. Belirtilmemiş sayıda prosedür söz konusu olduğunda aynı durum CD-ROM’lar için de geçerli olacak. Ancak işletmelerin her iki formatı da tamamen kullanmayı bırakması için hala kat edilmesi gereken çok yol var.

Teknolojinin beşiği Japonya, sonunda disketlere veda ediyor

Kono’nun personeli, çeşitli devlet dairelerinde hala disket, CD-ROM ve hatta MiniDisk gibi şeylere ihtiyaç duyan yaklaşık 1.900 protokol tespit etti. Fiziksel medya gereklilikleri kamu hizmetleri tedarikçileri, madencilik operasyonları ve uçak ve silah imalatçıları gibi kilit sektörlere bile uygulandı.

SoraNews24’ün işaret ettiği gibi, disket kullanımını durdurmaya yönelik baskının birkaç ana nedeni var. Önemli faktörlerden biri, disketlerin bulunmasının zor olabilmesi. Son büyük üretici olan Sony, 2011 yılında bunların satışını durdurdu. Bir diğeri ise bazı veri türlerinin diskete sığmaması. Tek bir fotoğraf kolaylıkla formatın 1,4 MB depolama kapasitesinden daha büyük olabilir.

Hala disketlere dayanan başka endüstriler de var. Bazı eski uçaklar, tıpkı eskiyen tıbbi cihazlar gibi, aviyonikler için bunlara ihtiyaç duyuyor. Ayrıca ABD hükümetinin nükleer silah fırlatmalarını koordine etmek için disket kullanmayı bırakması 2019 yılına kadar sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir